دانلود پایان نامه

ایجاد جوخه های مرگ برای مقامات شیعه و زائران است. تلاش مضاعف تهران برای نفوذ هر چه بیشتر در عراق با برخی انتقاد ها نیز مواجه است. برای مثال گروه های سنی و کرد با الگوی ایران برای حکومت عراق موافق نیستند اما روحانیون شیعه‌ای مانند صدر بیشتر طرفداران خود را با تاکید بر هویت عربی و فرهنگی جذب کرده و کمتر بر ترویج الگوی ایران در عراق پافشاری داشته اند. مصطفی علنی، تحلیلگر مرکز تحقیقات خلیج فارس در ژنو بر این باور است که شاید دولت عراق بتواند از بحران‌های موجود در خاک این کشور خارج شود اما باید هزینه ای بپردازد و این هزینه نفوذ بیشتر ایران در عراق است .۴۸۵
سفر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ایران به عراق در آذرماه سال ???? و دیدار با مراجع تقلید، علما و مقامات این کشور با خشم شدید فراکسیون العراقیه که مورد حمایت شدید عربستان سعودی قرار دارد، مواجه شد. حیدر الملا، سخنگوی العراقیه در کنفرانس خبری که در پارلمان برگزار شد گفت: سفر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران به عراق که پس از سفر منطقه صورت گرفت، ضربه ای به ما وارد کرد.
وی که از حامیان تروریست های سوری به شمار می آید، افزود: لاریجانی در سفر به سوریه از حل بحران در این کشور توسط ایران بر اساس حکمت سخن گفت، وی از چه حکمتی سخن می گوید در حالی که روزانه ده ها تن در این کشور کشته می شوند.
الملا که نمی توانست خشم خود را از دیدار لاریجانی با مقامات عالی رتبه عراقی پنهان سازد، تصریح کرد: متاسفانه این سفر در حالی رخ داد که هیچ کدام از فراکسیون های پارلمانی به معیارهای دوگانه ایران در قبال مسائل منطقه اعتراضی نمی کنند.
سخنگوی فراکسیون العراقیه بدون اشاره به این که سفر رییس مجلس ایران چه خدشه ای به حاکمیت عراق وارد می کند، اظهار داشت: ایران باید بداند که عراق کشوری دارای حاکمیت است. با وجود این که از بهبود روابط با کشورهای همجوار استقبال می کنیم، اما با دعوت النجیفی(رییس پارلمان عراق) از لاریجانی دچار ناامیدی شدیم.
گفتنی است فراکسیون العراقیه از حمایت شدید عربستان سعودی و بازماندگان حزب بعث برخوردار بوده و از عوامل ضعف دولت عراق به شمار می آید.
این فراکسیون از همه امکانات برای ناکامی نظام سیاسی جدید در عراق استفاده می کنند و به شیوه های مختلف می خواهد چنین وانمود کند که شیعیان توان اداره یک کشور را ندارند.
العراقیه همواره با تصمیم های گرفته شده از سوی دولت عراق مخالفت می کند و به شدت با جمهوری اسلامی ایران نیز دشمنی دارد و دقیقا همان مواضعی که عربستان سعودی نسبت به ایران دارد را با خود به همراه دارد.۴۸۶
در همین این راستا حجت الاسلام سید صدرالدین قبانچی، خطیب جمعه نجف اشرف در خطبه های نماز جمعه در حسینیه فاطمیه این شهر، مخالفان سفر رییس مجلس شورای اسلامی ایران به عراق و دیدار با مراجع تقلید و سیاستمداران را پیرو منطق صدام و افرادی بی شرم و حیا توصیف کرد. همچنین عضو ارشد مجلس اعلای اسلامی عراق و دبیر دفتر نجف این مجلس، از مواضع ایران در قبال ملت مظلوم فلسطین قددرانی کرد و گفت: حمایت جمهوری اسلامی ایران از فلسطین و ارسال موشک به غزه بر اساس گفته مسؤولان مقاومت فلسطین بسیار بزرگ و قابل ستایش است. این موشک ها بودند که معادله در غزه را بهم زده و اسرائیل را به لرزه انداخت.
وی درباره سفر رییس مجلس شورای اسلامی ایران به عراق و دیدار با مراجع تقلید و مقامات این کشور، تصریح کرد: ما از این دیدارها استقبال کرده و خواهان گسترش روابط با همه کشورهای همجوار هستیم تا دیدگاه ها و مصالح مشترک خود را متحد کنیم.۴۸۷
نوری المالکی، طرح اتحادیه عرب برای رفتن بشار اسد را رد کرده است و باز هم تکرار کرده که با هرگونه مداخله در مسایل داخلی سوریه مخالف است. در اردوگاه شیعیان عراق، طرفداران مقتدی صدر و احمد شلبی در حمایت از دمشق و دشمنی با اپوزیسیون سوریه، متعهدتر از بقیه هستند. جنبش طرفدار صدر نیز همانند حزب الله لبنان به مداخله در سوریه، با ارسال نیروهای جیش المهدی برای کمک به ارتش سوریه، متهم شده است. مقتدی صدر چندین بار این موضوع که برخی از طرفدارانش در درگیری های سوریه دخیل هستند را رد کرده است.۴۸۸
به تازگی “عزت ابراهیم الدوری”، معاون سابق “صدام حسین”، دیکتاتور سابق عراق که تنها عضو بازداشت نشده و متواری حزب منحله بعث به شمار می‌رود، در پیامی تلویزیونی، خواستار حمله اعراب به جمهوری اسلامی ایران شده است.۴۸۹ او در این پیام تلویزیونی که به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد تأسیس حزب منحله بعث منتشر شد، حمله ایالات متحده آمریکا و همپیمانش به عراق را کاری جنایتکارانه نامید. وی همچنین در این پیام ـ که نخستین پیام وی پس از سقوط رژیم بعث عراق در سال ???? میلادی به شمار می‌رود ـ به “حزب الدعوه” عراق حمله کرد و افزود: این حزب (حزب الدعوه) بر این باور است که عراق به پایتخت تشیع در جهان عرب تبدیل شده است و متأسفانه به نظر می‌رسد، آنان می‌خواهد تا قیامت در عراق حکومت کنند. معاون دیکتاتور سابق عراق همچنین “حزب کمونیست عراق” و “اخوان المسلمین” عراق را مورد انتقاد شدید و حمله قرار داد و گفت: کمونیست‌ها به ملت عراق خیانت کردند. از همین روی، امیدوارم به جهنم بروند؛ اما امیدواریم اخوان المسلمین عراق از موضع کنونی خود عقب ‌نشینی و توبه کنند و به مبارزان جهادی بپیوندند؛ خداوند توبه کنندگان را دوست دارد. در ادامه “عزت الدوری”، به حکام عرب و نیز اتحادیه عرب حمله کرد و گفت: حکام عرب با اشغالگران آمریکایی، دست در دست یکدیگر گذاشته‌اند و با مقاومت در عراق مقابله می‌کنند. آنان باید از مقاومت در عراق حمایت کنند تا جلوی نفوذ ایران را بگیرند! اما کنفرانس اتحادیه عرب که در ??/?/???? در بغداد برگزار شد، “کنفرانس توطئه” بود. آنان علیه مقاومت در عراق دسیسه کردند. اعراب باید با مقاومت همکاری کنند تا ایران مورد حمله قرار گیرد. معاون سابق “صدام حسین” با حمله شدید به حکومت کنونی عراق گفت: فرایند سیاسی جاری در عراق، بر پایه حکومتی اطلاعاتی است که به طور کامل از ایران به عراق آورده شده است! همه اعراب باید بدانند که این سناریو از پیش نوشته و آماده و به عراق آورده شده است. این عضو فراری حزب منحله بعث سابق عراق، در ادامه “بیداری اسلامی” و “بهار عربی” را مورد حمله قرار داد و گفت: ما مخالف انقلاب‌های جاری در کشورهای عربی هستیم، زیرا تنها به امپریالیسم جهانی خدمت می‌کنند.
عزت ابراهیم الدوری در این پیام تلویزیونی ـ که شماری از نیرو‌ها و هوادارانش پشت سرش ایستاده بودند ـ از “ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود”، پادشاه عربستان سعودی، تمجید کرد و گفت: ملک عبدالله برادر ماست. او یک رهبر عرب قدرتمند و شجاع است. در اینجا جا دارد که از علمای سعودی (مفتی‌های تکفیری عربستان) تشکر کنم که برای حمایت از مقاومت عراق، فتواهایی صادر کردند. گفتنی است، از محل پنهان شدن “عزت الدوری” اطلاعات دقیقی در دست نیست. این در حالی است که پیش از این، در اخبار گوناگون گفته شد که یا در یمن یا جنوب سوریه و یا مناطقی در شمال عراق ـ که هم‌مرز با سوریه است ـ پنهان شده، ولی پس از انتشار این پیام تلویزیونی، برخی کار‌شناسان مسائل سیاسی جهان عرب گفته‌اند: شاید وی پس از سقوط رژیم سابق عراق، از سمت جنوب غرب عراق به عربستان گریخته و اکنون که رقابت عربستان و ایران در منطقه افزایش یافته، سعودی‌ها بر وی فشار آورده‌اند تا این پیام تلویزیونی ضد ایرانی را منتشر کند؛ در واقع سعودی از وی به عنوان یک برگ برنده علیه جمهوری اسلامی ایران بهره برده است.
مسأله زیارت عتبات عالیات و تأمین امنیت زوار ایرانی
پس از صنعت نفت، گردشگری مهمترین بخش اقتصاد عراق است. در سال‌های اخیر گردشگری مذهبی به ستون فقرات صنعت گردشگری کشور عراق تبدیل شده است.۴۹۰ زائران ایرانی مهمترین عنصر تجارت گردشگری دینی در عراق را تشکیل میدهند. هر ساله حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار عراقی به ایران سفر می‌کنند و از ایران نیز یک‌ونیم میلیون نفر در قالب سازمان حج و زیارت به عتبات عالیات مشرف می شوند.۴۹۱
نخست وزیر عراق در باره سفرهای زیارتی از ایران به عراق تاکید کرد : امروز با تقویت ثبات و بهبود امنیت در عراق، روز به روز شرایط بهتری را برای زایران فراهم می کنیم و از جمله توانسته ایم اقدامات خوبی برای سرعت بخشیدن به صدور ویزا برای زایران ایرانی انجام دهیم. وی گفت: در گذشته مشکلات و قصورهای زیادی در خدمات دهی به زایران ایرانی و زایران دیگر کشورها داشتیم که البته این مشکلات ناشی از شرایط نامناسب عراق در سال های گذشته بود. وی ایجاد هتل ها، اماکن رفاهی و فرودگاهی جدید در عراق را از جمله اقدامات جدید این کشور برای زایران عتبات عالیات توصیف کرد.۴۹۲
رئیس ستاد بازسازی “عتبات عالیات” استان خراسان رضویجعفر دهنوی? گفته یکی از پروژه‌های در دست اجرای این ستاد در نجف? ساخت صحن حضرت فاطمه در آرامگاه امام اول شیعیان با بودجه‌ای بالغ بر ??? میلیارد تومان است.
وی افزوده که این طرح قرار است طی پنج‌ سال و در زیربنایی به مساحت ??? هزار متر مربع اجرا شود.
دهنوی همچنین از اجرای پروژه‌ طلا‌کاری گنبد “حرمین عسگرین” و ساخت رواق‌های اطراف آرامگاه این دو امام شیعه با هزینه‌ای بالغ بر هزار و ??? میلیارد تومان خبر داده است.
“طبقاتی کردن بین‌الحرمین” ساخت “مجتمع خدماتی سید‌الشهداء” و احداث بیمارستان ??? تختخوابی “امام زین‌العابدین” از دیگر پروژه‌های در دست اجرای این ستاد است.
رئیس ستاد بازساری “عتبات عالیات” همچنین از احداث مجتمع اسکان حضرت فاطمه در کربلا و توسعه قسمت “باب المراد” آرامگاه امام هفتم شیعیان به عنوان دیگر‌ پروژه‌های در دست اجرا نام برده است. حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی “عتبات عالیات” اعلام کرد در حال حاضر بیش از ?? پروژه بازسازی و نوسازی اماکن “متبرکه” و آرامگاه امامان شیعه در عراق در دستور کار این ستاد قرار دارد.
آقای پلارک روز شنبه (??‌آذر) به ایرنا گفته ساخت ضریح “حضرت مسلم، “ابراهیم مجاب”، “حبیب ابن‌مظاهر” و “امامین کاظمین” در استان‌های تهران، قزوین، البرز و قم از برنامه‌های آتی این ستاد است.
وی از دیگر پروژه‌های بزرگ این ستاد را توسعه “صحن حرم امام اول شیعیان در نجف” اعلام کرده و گفته این پروژه از سال گذشته آغاز شده و پنج سال به طور خواهد انجامید.
رئیس ستاد بازسازی “عتبات عالیات” افزوده بودجه این پروژه از محل نذورات و کمک‌های مردمی تامین می‌شود و در حال حاضر این ستاد با کمبود اعتبار مواجه است.
جعفر دهنوی رئیس ستاد بازسازی “عتبات عالیات” استان خراسان رضوی نیز چهارم آبان ماه هزینه توسعه صحن حرم امام اول شیعیان را رقمی معادل ???

دسته‌ها: No category

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید