دانلود پایان نامه

میلیارد تومان اعلام کرده بود.
دهنوی همچنین از اجرای پروژه‌ طلا‌کاری گنبد “حرمین عسگرین” و ساخت رواق‌های اطراف آرامگاه این دو امام شیعه با هزینه‌ای بالغ بر هزار و ??? میلیارد تومان خبر داده بود.
“طبقاتی کردن بین‌الحرمین” ساخت “مجتمع خدماتی سید‌الشهداء” و احداث بیمارستان ??? تخت‌خوابی “امام زین‌العابدین” از دیگر پروژه‌های در دست اجرای این ستاد اعلام شده است.
?? مهرماه نیز محمود پارچه‌باف? مدیر پروژه ساخت “ضریح” امام سوم شیعیان اعلام کرده بود هزینه ساخت این “ضریح” بیش از ?? میلیارد تومان بوده است.
فعالیت این پروژه‌ها در شرایطی که وضعیت اقتصادی مردم ایران در شرایط وخیمی قرار دارد و بسیاری از ساخت و سازهای عمرانی در ایران متوقف شده? همچنان ادامه دارد.
دیوان اوقاف شیعیان عراق در قراردادی توسعه حرم مطهر حضرت علی(ع) را به شرکت ایرانی کوثر واگذار کرد.
به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، فراس الکرباسی، مسوول روابط عمومی دیوان اوقاف شیعیان در نجف اشرف، گفت که طبق این قرارداد شرکت ایرانی کوثر متعهد به ساخت صحن مطهر حضرت فاطمه زهرا (س) شده است۴۹۳.
بر اساس گزارش خبرگزاری براثای عراق، به گفته فراس الکرباسی، صالح حیدری رییس دفتر اوقاف شیعیان عراق و حسن بولارک، مدیر شرکت کوثرو ضیا زین الدین دبیرکل عتبات علوی این قرارداد را امضا کرده‌اند.
ایالات متحده آمریکا و عراق نوین
بهان? آمریکائیها برای حضور در خاک عراق
حمله آمریکا به عراق که به بهانه وجود سلاح های کشتار جمعی وحمایت از تروریسم صورت گرفت، برگرفته از تجربه موفق بازسازی آلمان و ژاپن، پس از جنگ جهانی دوم بود. همان‌گونه که بوش اعلام کرده بود که ملت‌سازی، از منافع آمریکاست؛ عراقی‌ها مانند ملت‌های دیگر، به سمت دموکراسی حرکت کرده‌اند؛ دولت بوش با تکیه بر تجربیات گذشته، پروژه دموکراسی برای قرن جدید آمریکایی را با هدف دموکراسی سازی در مناطق مختلف، به ویژه خاور میانه در نظر گرفت.
انتظارات آمریکا از حضور در عراق
آمریکا بر اساس بهانه‌اش برای حمله به عراق، در ۲۴ مه ۲۰۰۴، برنامه‌ای پنج مرحله‌ای را برای انتقال حاکمیت به مردم عراق اعلام کرد.
این پنج ماده به شرح زیر است:
۱. انتقال قدرت به دولت عراق دارای حاکمیت؛
۲. کمک به برقراری ثبات و امنیت، لازمه دموکراسی است؛
۳. ادامه بازسازی ساختارهای زیر بنایی عراق؛
۴. کسب حمایت بیشتر جهان؛
۵. حرکت به سوی انتخابات آزاد ملی که رهبران مردمی را به صحنه می آورد۴۹۴.
دولت بوش انتظار داشت که به جای صدام، رهبران سکولاری از میان تبعیدیان سیاسی که زمانی متحد واشنگتن بودند، انتخاب شوند؛ ولی بعدها معلوم شد که این دسته افراد، از حمایت اندک عراقی‌ها برخوردارند. هم چنین آمریکا پروژه (گروه کاری۴۹۵) را متشکل از عراقی‌های تکنوکرات که سال‌ها خارج از کشور به کسب دانش‌های مختلف پرداخته بودند، تشکیل داد. برنامه‌هایی برای تغییرات گسترده فرهنگی درسطوح مختلف تحصیلی، در جهت تغییر کتب و اصول آموزشی مقررگردید و در بعد اقتصادی نیز امتیاز بازسازی زیر ساخت‌های این کشور، به شرکت‌های بزرگی هم چون “بکتل”، “هالیبرتون” و… واگذار شد و با وضع مقررات جدید اقتصادی، سعی شد تا شرایط مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی فراهم شود؛ سیاست دیگر دولتمردان کاخ سفید در عراق، قرار دادن یک کشور، درنظام همکاری‌ها و معاملات امنیتی خلیج فارس است تا عراق درمناقشه عرب‌ها و اسرائیل، نقش و جایگاهی همسو با سیاست‌های آمریکا داشته باشد. ۴۹۶. از دیگر هدف‌های مهم آمریکا در عراق، این بود که ضمن کانالیزه نمودن سیاست‌های دولت آینده عراق، بتوانند از این کشور به عنوان نقش توازن بخش در برابر ایران استفاده کنند.
واقعیت‌های عراق پس از حمل? آمریکا در ۲۰۰۳ میلادی
آمریکائیها بر اساس توهمات خود که در طرح خاورمیانه بزرگ نهفته است به دنبال تثبیت ارزشهای سرمایه دارانه و غربی خود در عراق و منطقه و تغییر فرهنگ و ذهنیت مسلمانان بوده تا از این طریق تصویر مورد انتظار خود را در ذهنیت مسلمانان شکل داده و “زمینه را برای حضور دائمی و سلطه گسترده خود و رژیم صهیونیستی در منطقه بوجود آوردند.”۴۹۷ از سوی دیگر، اتخاذ رویکردهای ناصحیح و پر اشتباه و عدم توجه آمریکائیان به واقعیت‌ها و بافت اجتماعی و مذهبی عراق، متأسفانه باعث نا امنی دائمی، نابودی زیرساخت‌ها و خسارت‌های جبران ناپذیری بر ملّت و منافع ملی عراق شده است۴۹۸. اما وخیم شدن اوضاع امنیتی در عراق موجب تعویق برنامه‌های بازسازی گردید. وزیر دفاع آمریکا اظهار داشته است که در پایان جنگ عراق ما حالا در این کشور با دادن تلفات بالا یک دموکراسی نسبتاً پایدار را برقرار کرده‌ایم. ولی اگر واقعیات این اشغال را دقیقاً مورد بررسی قرار داد، دیده خواهد شد اگرچه در ظاهر سقوط رژیمی سفّاک و مستبدی همچون صدام حسین در عراق برای ستم‌دیدگان عراقی شادی‌آور بود امّا با حضور سیاسی آمریکا و ادامه اشغال سیاسی این کشور توسط نیروهای اشغالگر، استعماری جدید به جای استبداد پیشین جایگزین شده است. اما آمریکا با اعلام عجز وناتوانی خویش در برقراری امنیت در عراق، از طریق کانال‌های مختلف، در تلاش بر آمد تا علی‌رغم میل باطنی خویش، زمینه‌های گفت‌وگو با کشورهای همسایه عراق، از جمله ایران را فراهم سازد انگشت سخنان سفیر آمریکا و اعلام آمادگی وی برای تعامل و گفت‌وگو، در راستای فرو نشاندن آتش جنگ داخلی عراق، می‌تواند نشان‌گر جایگاه منطقه‌ای ایران و نقش آن در فرو نشاندن آتش فتنه در عراق باشد. همزمان با این اعلام آمادگی، آمریکایی‌ها هم چنان از سیاست ایجاد فتنه و به راه انداختن جنگ فرقه‌ای و قومی در عراق غافل نبودند. ایالات متحده آمریکا با از دست دادن حدود ۴۵۰۰ سرباز خود در این جنگ و معلول یا زخمی شدن هزاران نفر دیگر، همچنین با هزین? دو تریلیون دلار در این جنگ که اقتصاد آمریکا را به لاشه بی‌جانی تبدیل کرد و با پیچیده شدن شرایط امنیتی در عراق، انگشت اتهام را به سوی کشورهای ایران و سوریه، به عنوان عوامل تشدید کننده نا امنی نشانه رفت و گزارش‌هایی از میزان نفوذ ایران، به عنوان چالش‌گر قدرت آمریکا در عراق نوشته شد؛ به ویژه پس از انتخابات ۳۱ ژانویه و پیروزی لیست (ائتلاف شیعه) که اکثر چهره‌های نزدیک به ایران در آن حضور داشتند، تهاجم تبلیغاتی علیه ایران شدت یافت. برای مثال یکی از تحلیل‌گران آمریکایی نوشت: “همه چیز خیلی خوب به نفع ایرانی‌ها تمام شد. ایرانی‌ها دو دشمن ژئوپولتیکی عمده و مهم در منطقه داشتند که یکی از آنها طالبان و دیگری صدام بود. بنابراین دولت آمریکا، نه تنها به گونه بسیارسودمندی این دو مشکل را بر طرف ساخت، بلکه حکومت‌هایی را برمسند قدرت نشاند که در گذشته روابط مستحکمی با ایرانی‌ها داشتند.”۴۹۹ سفر وزیر خارجه ایران در آن زمان به عراق که به عنوان نمادی از پیروزی ایران در مقابل آمریکا بود، نشان داد که علیرغم برتری آمریکا، در حکومت و رهبری این کشور در عصر اطلاعات جهانی، بازیگران دیگری نیز می توانند، با توجه به عدم تقارن، براساس توان سخت افزاری، مؤلفه‌های قدرت نرم را در مقابله با سلطه‌جویی‌های ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار دهند. از این رو آمریکا برای جلوگیری از نفوذ ایران در عراق، سیاست‌های ذیل را در پیش گرفته است:
۱. جلوگیری از به وجودآمدن حکومت شیعه در عراق، با پیروی از الگوی ایرانی؛
۲. تسلط بر منابع نفت عراق، به عنوان یکی از کشورهای نفت خیز، برای تأثیر گذاری بر قیمت بازار جهانی نفت؛
۳. تقویت محور آمریکا و اسرائیل و استفاده از عراق برای گسترش حوزه نفوذ در منطقه؛
۴. تحت فشار قرار دادن دولت‌های منطقه و وادار ساختن آنان به پذیرش طرح های منطقه ای آمریکا؛
۵. پذیرش طرح فدرال و قبول استراتژی کردستان بزرگ در منطقه، درصورت عدم موفقیت در برپایی عراقی با ثبات.
شیعیان و رویکرد آن‌ها نسبت به حضور آمریکا در عراق
آمریکایی‌ها بر اساس نتایج مطالعاتی‌شان درباره عراق و اوضاع این کشور، مدعی شدند که “اکثریت جمعیت عراق با حمله نیروهای آمریکایی موافق بودند۵۰۰.”
“قرار است تا شیو? لیبرال دموکراسی سکولار غربی به عراقیها داده شود؛ چه اینکه مردم عراق این شیوه را بخواهند و چه نخواهند یا شاید حس ناخودآگاه آمریکاییها و انگلیسیها به آنها دربار? عراق گفته خواهد شد؛ که باید آنها را نشنیده بگیرند.”
برای قدرتهای غربی حمله به یک کشور مسلمان در قلب خاورمیانه در قرن ۲۱، منطقهای که در طول هشت قرن گذشته، بارها مورد تهاجم و اشغال بیگانگان قرارگرفته و دین و آیین غالب آنها به تمسخر گرفته شده و تحقیر شدهاند، از نظر تاریخی، ترکیبی از خشم، تحقیر و حقارت، هر عربی را رویاروی غربیها قرار داده است. مردمانی که دارای یک حافظه جمعی قوی از تجاوز و سلطهطلبی و حس ملی ضد غربی مبتنی بر خشمی میهن پرستانه علیه قوای بیگانهای بوده اند. علاوه بر این وقایع، شیعیان عراق، امتناع ایالات متحده آمریکا از کمک به قیام آنها علیه صدام حسین بعد از جنگ اول خلیج فارس در ۱۹۹۱ را به خاطر داشتند. آنجا که هزاران نفر از هم میهنانشان توسط رژیم سفاک بعثی قتل عام شدند. همچنین فعالین اجتماعی – سیاسی عراقی نیز، از آن همه تحریمهای تحت حمایت آمریکا، که صدها هزار نفر را در عراق به فقر و بیکاری مبتلا ساخت و سایر نهادهای اجتماعی این کشور را در باتلاق قحطی فروبرد، نفرت داشتند. بنابراین در بهترین حالت “آمریکا یک هم پیمان غیر قابل اعتماد بود”۵۰۱. عراقی ها چنین تصور میکردند که دستور کار آمریکا، تسلط بر نفت منطقه و حفاظت از اسرائیل است. البته دلایل خشم مردم عراق از اشغالگران فقط این تصور نبود زیرا در ادامه اشغالگری با عملکرد اشغالگران روز به روز بر تعارضات موجود افزوده شدآنجا که این نیروها با تاکتیکهای نظامی سنگین و فرسایش در نقاط بازرسی، گشتهای خانه به خانه، کشتار صدها غیر نظامی در حملات هوایی، عدم تمایل به انتقال قدرت واقعی به عراقیها و خودداری از تعیین زمان دقیق خروج نیروهای نظامی و سیاسی به صورت کامل از عراق، همگی موجب خشم و نفرت مردم عراق از این اوضاع شد. لذا همه گروههای مؤثر در صحنه سیاسی عراق، باقی ماندن نیروهای آمریکایی در خاک عراق را رد می کنند و تنها کردها خواهان باقی ماندن نیروهای آمریکایی در عراق هستند۵۰۲.
اخطار آیت الله سیستانی به شورای دولتی منصوب شده از طرف آمریکا در مورد لزوم برگزاری انتخاباتی که در آن، مردم عراق نمایندگان خود را مستقیماً انتخاب کنند مؤثرترین پیام اسلامی عراق به واشنگتن بود که مشروعیت نظام تحلیل شده به مردم عراق را زیر سؤال میبرد.۵۰۳
از مهمترین اقدامات شیعیان عراق نسبت به ادام? اشغالگری نیروهای آمریکایی، تصمیم سازمان روحانیت شیعه در عراق به رهبری مرجعیت دینی

دسته‌ها: No category

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید